10 Méně nerovností
Snižování nerovností a zajištění toho, aby nikdo nezůstal pozadu, jsou nedílnou součástí dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Nerovnosti v rámci jednotlivých zemí i mezi nimi jsou stále znepokojujícím důvodem. Navzdory některým pozitivním signálům směřujícím ke snižování nerovností v některých dimenzích, jako je snižování relativní příjmové nerovnosti v některých zemích a preferenční obchodní status zvýhodňující země s nižšími příjmy, nerovnosti stále přetrvávají.
COVID-19 prohloubil stávající nerovnosti, přičemž nejhůře zasáhl nejchudší a nejzranitelnější komunity. Upozornila na ekonomické nerovnosti a křehké sociální záchranné sítě, které nechávají zranitelné komunity nést hlavní tíhu krize. Zároveň sociální, politické a ekonomické nerovnosti zesílily dopady pandemie.
Na ekonomickém poli pandemie COVID-19 výrazně zvýšila globální nezaměstnanost a dramaticky snížila příjmy pracovníků.
COVID-19 také ohrožuje omezený pokrok, kterého bylo v posledních desetiletích dosaženo v oblasti rovnosti pohlaví a práv žen. Ve všech oblastech, od zdravotnictví po ekonomiku, od bezpečnosti po sociální ochranu, se dopady COVID-19 pro ženy a dívky zhoršují už jen z důvodu jejich pohlaví.
Nerovnosti se prohlubují také u zranitelných skupin obyvatel v zemích se slabšími zdravotnickými systémy a v zemích, které čelí stávajícím humanitárním krizím. Zvláště ohroženi jsou uprchlíci a migranti, stejně jako domorodé obyvatelstvo, starší osoby, osoby se zdravotním postižením a děti. A závistných projevů zaměřených na zranitelné skupiny přibývá.