Přeskočit na hlavní obsah
Jít zpět

10 Méně nerovností

Snižování nerovností a zajištění toho, aby nikdo nezůstal pozadu, jsou nedílnou součástí dosažení cílů udržitelného rozvoje. 

Nerovnosti v rámci jednotlivých zemí i mezi nimi jsou stále znepokojujícím důvodem. Navzdory některým pozitivním signálům směřujícím ke snižování nerovností v některých dimenzích, jako je snižování relativní příjmové nerovnosti v některých zemích a preferenční obchodní status zvýhodňující země s nižšími příjmy, nerovnosti stále přetrvávají.

COVID-19 prohloubil stávající nerovnosti, přičemž nejhůře zasáhl nejchudší a nejzranitelnější komunity. Upozornila na ekonomické nerovnosti a křehké sociální záchranné sítě, které nechávají zranitelné komunity nést hlavní tíhu krize. Zároveň sociální, politické a ekonomické nerovnosti zesílily dopady pandemie.

Na ekonomickém poli pandemie COVID-19 výrazně zvýšila globální nezaměstnanost a dramaticky snížila příjmy pracovníků.

COVID-19 také ohrožuje omezený pokrok, kterého bylo v posledních desetiletích dosaženo v oblasti rovnosti pohlaví a práv žen. Ve všech oblastech, od zdravotnictví po ekonomiku, od bezpečnosti po sociální ochranu, se dopady COVID-19 pro ženy a dívky zhoršují už jen z důvodu jejich pohlaví.

Nerovnosti se prohlubují také u zranitelných skupin obyvatel v zemích se slabšími zdravotnickými systémy a v zemích, které čelí stávajícím humanitárním krizím. Zvláště ohroženi jsou uprchlíci a migranti, stejně jako domorodé obyvatelstvo, starší osoby, osoby se zdravotním postižením a děti. A závistných projevů zaměřených na zranitelné skupiny přibývá.

Nejaktivnější návrhy

V současné době nejsou k dispozici žádné návrhy

Nejaktivnější debaty

Právě teď neprobíhají žádné debaty

Otevřené procesy

V současné době nejsou k dispozici žádné otevřené procesy
10.1
Do roku 2030 postupně dosáhnout a udržet růst příjmů spodních 40 procent populace na úrovni vyšší než je celostátní průměr.
10.2
Do roku 2030 posilovat a podporovat sociální, ekonomické a politické začleňování všech, bez ohledu na věk, pohlaví, zdravotní postižení, rasu, etnický původ, náboženské vyznání a ekonomické či jiné postavení.
10.3
Zajistit rovné příležitosti a snížit nerovnosti, zejména odstraňováním diskriminačních zákonů, politik a postupů, a podporou vhodných právních předpisů, politik a postupů.
10.4
Přijmout politická opatření, zejména v oblasti fiskální, mzdové a v oblasti sociální ochrany a postupně dosáhnout větší rovnosti.
10.5
Zlepšit regulaci a monitoring globálních finančních trhů a institucí a posílit uplatňování těchto regulací.
10.6
Zajistit větší zastoupení a silnější hlas pro rozvojové státy v rozhodování v mezinárodních ekonomických a finančních institucí s cílem vytvořit efektivnější, věrohodnější, spolehlivější a legitimnější instituce.
10.7
Usnadňovat řízenou, bezpečnou a zodpovědnou migraci a mobilitu lidí, zahrnující uplatňování plánovaných a dobře řízených migračních politik.
10.A
Uplatňovat zásadu zvláštního a diferencovaného přístupu k rozvojovým zemím, zejména k těm nejméně rozvinutým, v souladu s dohodami Světové obchodní organizace.
10.B
Podporovat oficiální rozvojovou pomoc (Oda) a finanční toky zahrnující přímé zahraniční investice do států, které to potřebují nejvíce, zejména nejméně rozvinuté, africké země, malé ostrovní a vnitrozemské rozvojové státy, v souladu s jejich národními plány a programy.
10.C
Do roku 2030 snížit náklady na převody remitencí migrantů na méně než 3 procenta a eliminovat transakční kanály s náklady vyššími než 5 procent.
Tento cíl nemá žádné místní záměry