Přeskočit na hlavní obsah
Jít zpět

11 Udržitelná města a obce

Svět se stále více urbanizuje. Od roku 2007 žije více než polovina světové populace ve městech a do roku 2030 se předpokládá, že tento podíl vzroste na 60 %. 

Města a metropolitní oblasti jsou tahouny hospodářského růstu - přispívají přibližně 60 % světového HDP. Zároveň se však podílejí přibližně 70 procenty na celosvětových emisích uhlíku a více než 60 procenty na spotřebě zdrojů. 

Rychlá urbanizace má za následek rostoucí počet obyvatel chudinských čtvrtí, nedostatečnou a přetíženou infrastrukturu a služby (například sběr odpadu a vodovodní a kanalizační systémy, silnice a dopravu), zhoršující se znečištění ovzduší a neplánované rozšiřování měst. 

Dopad COVID-19 bude nejničivější v chudých a hustě obydlených městských oblastech, zejména pro miliardu lidí žijících v neformálních osadách a slumech po celém světě, kde přelidněnost rovněž ztěžuje dodržování doporučených opatření, jako je sociální distancování a sebeizolace.  

Agentura OSN pro výživu a zemědělství FAO varovala, že bez opatření, která by zajistila chudým a zranitelným obyvatelům přístup k potravinám, by v městských oblastech mohlo dojít k výraznému nárůstu hladu a úmrtí. 

Nejaktivnější návrhy

V současné době nejsou k dispozici žádné návrhy

Nejaktivnější debaty

Právě teď neprobíhají žádné debaty

Otevřené procesy

V současné době nejsou k dispozici žádné otevřené procesy
11.1
Do roku 2030 zajistit všem přístup k odpovídajícímu, bezpečnému a cenově dostupnému bydlení a základním službám, zlepšit podmínky bydlení ve slumech.
11.2
Do roku 2030 poskytnout všem přístup k bezpečným, finančně dostupným, snadno přístupným a udržitelným dopravním systémům zlepšit bezpečnost silničního provozu zejména rozšířením veřejné dopravy se zvláštním důrazem na potřeby lidí v těžké situaci jako ženy, děti, osoby se zdravotním postižením a starší osoby.
11.3
Do roku 2030 posílit inkluzivní a udržitelnou urbanizaci a kapacity pro participativní, integrované a udržitelné plánování a správu měst a obcí ve všech zemích.
11.4
Zlepšit úsilí na ochranu a záchranu světového kulturního a přírodního dědictví.
11.5
Do roku 2030 výrazně snížit počet úmrtí a dalších negativních dopadů přírodních katastrof zahrnujících pohromy spojené s vodou. Týká se to také přímých ekonomických ztrát ve vztahu ke globálnímu HDP. Zvláštní pozornost je nutné věnovat ochraně chudých a zranitelných lidí.
11.6
Do roku 2030 snížit nepříznivý dopad životního prostředí měst na jejich obyvatele, zejména zaměřením pozornosti na kvalitu ovzduší a nakládání s komunálním i jiným odpadem.
11.7
Do roku 2030 zajistit všeobecný přístup k bezpečné, inkluzivní a přístupné městské zeleni a veřejnému prostoru, zejména pro ženy a děti, starší osoby a osoby se zdravotním postižením.
11.A
Podporovat pozitivní ekonomické, sociální a environmentální vazby mezi městskými, příměstskými a venkovskými oblastmi zlepšením národního a regionálního rozvojového plánování.
11.B
Do roku 2020 výrazně zvýšit počet měst a obcí, které přijímají a realizují integrované politiky a plány na podporu inkluze, účinného využívání zdrojů, zmírňování a adaptace na změnu klimatu, odolnost vůči katastrofám, a vypracovat a realizovat komplexní řízení rizik katastrof na všech úrovních v souladu se Sendaiským rámcem pro DRR 2015 – 2030.
11.C
Podporovat nejméně rozvinuté země, mimo jiné prostřednictvím finanční a technické pomoci, při stavbě udržitelných a odolných budov s využitím místních materiálů.
Tento cíl nemá žádné místní záměry