11 Udržitelná města a obce
Svět se stále více urbanizuje. Od roku 2007 žije více než polovina světové populace ve městech a do roku 2030 se předpokládá, že tento podíl vzroste na 60 %.
Města a metropolitní oblasti jsou tahouny hospodářského růstu - přispívají přibližně 60 % světového HDP. Zároveň se však podílejí přibližně 70 procenty na celosvětových emisích uhlíku a více než 60 procenty na spotřebě zdrojů.
Rychlá urbanizace má za následek rostoucí počet obyvatel chudinských čtvrtí, nedostatečnou a přetíženou infrastrukturu a služby (například sběr odpadu a vodovodní a kanalizační systémy, silnice a dopravu), zhoršující se znečištění ovzduší a neplánované rozšiřování měst.
Dopad COVID-19 bude nejničivější v chudých a hustě obydlených městských oblastech, zejména pro miliardu lidí žijících v neformálních osadách a slumech po celém světě, kde přelidněnost rovněž ztěžuje dodržování doporučených opatření, jako je sociální distancování a sebeizolace.
Agentura OSN pro výživu a zemědělství FAO varovala, že bez opatření, která by zajistila chudým a zranitelným obyvatelům přístup k potravinám, by v městských oblastech mohlo dojít k výraznému nárůstu hladu a úmrtí.