Přeskočit na hlavní obsah
Jít zpět

12 Odpovědná výroba a spotřeba

Celosvětová spotřeba a výroba - hnací síla globální ekonomiky - se opírá o využívání přírodního prostředí a zdrojů způsobem, který má na planetu stále destruktivní dopady. 

Hospodářský a sociální pokrok v posledním století doprovází zhoršování životního prostředí, které ohrožuje samotné systémy, na nichž závisí náš budoucí rozvoj - ba dokonce naše přežití.  

Několik faktů a čísel:

  • Každý rok podle odhadů třetina všech vyprodukovaných potravin - což odpovídá 1,3 miliardám tun v hodnotě přibližně 1 bilionu dolarů - skončí shnilá v popelnicích spotřebitelů a prodejců nebo se zkazí v důsledku špatných postupů při přepravě a sklizni.
  • Pokud by lidé na celém světě přešli na energeticky úsporné žárovky, svět by ročně ušetřil 120 miliard USD.
  • Pokud by světová populace do roku 2050 dosáhla 9,6 miliardy, k zajištění přírodních zdrojů potřebných k udržení současného životního stylu by bylo zapotřebí téměř tří planet.

Pandemie COVID-19 nabízí zemím příležitost vytvořit plány obnovy, které zvrátí současné trendy a změní naše vzorce spotřeby a výroby směrem k udržitelnější budoucnosti.

Udržitelná spotřeba a výroba znamená dělat více a lépe s méně. Jde také o oddělení hospodářského růstu od zhoršování životního prostředí, zvýšení účinnosti využívání zdrojů a podporu udržitelného životního stylu.

Udržitelná spotřeba a výroba může také významně přispět ke zmírnění chudoby a k přechodu na nízkouhlíkové a zelené hospodářství.

Nejaktivnější návrhy

V současné době nejsou k dispozici žádné návrhy

Nejaktivnější debaty

Právě teď neprobíhají žádné debaty

Otevřené procesy

V současné době nejsou k dispozici žádné otevřené procesy
12.1
Uplatňovat desetiletý rámec programů pro udržitelnou spotřebu a výrobu se zapojením všech států v čele s rozvinutými a s přihlédnutím k rozvoji a schopnostem států rozvojových.
12.2
Do roku 2030 dosáhnout udržitelného hospodaření s přírodními zdroji a jejich efektivního využívání.
12.3
Do roku 2030 snížit v přepočtu na hlavu na polovinu globální plýtvání potravinami na maloobchodní a spotřebitelské úrovni a snížit ztráty potravin v celém výrobním a zásobovacím procesu, včetně posklizňových ztrát.
12.4
Do roku 2020 dosáhnout k životnímu prostředí šetrného nakládání s chemickými látkami a odpady během celého jejich životního cyklu, v souladu s dohodnutými mezinárodními rámci, a výrazně snížit jejich uvolňování do ovzduší, vody a půdy tak, aby se minimalizovaly nepříznivé dopady na lidské zdraví a životní prostředí.
12.5
Do roku 2030 výrazně snížit produkci odpadů s pomocí prevence, redukce, recyklace a opětovného používání.
12.6
Podporovat podniky, zejména velké a nadnárodní společnosti, aby přijaly udržitelné postupy a začlenily informace o udržitelnosti do svých pravidelných zpráv.
12.7
Prosazovat udržitelné postupy v zadávání veřejných zakázek v souladu s národními politikami a prioritami.
12.8
Do roku 2030 zajistit, aby lidé v celém světě měli relevantní informace a povědomí o udržitelném rozvoji a životním stylu v souladu s přírodou.
12.A
Podporovat rozvojové země, aby posílily své vědecké a technologické kapacity, a přešly tak k udržitelnějšímu způsobu výroby a spotřeby.
12.B
Vytvořit a zavést nástroje pro sledování dopadů udržitelného rozvoje na cestovní ruch, který vytváří pracovní místa a podporuje místní kulturu a produkty.
12.C
Usměrnit neefektivní dotace na fosilní paliva podporující nadbytečnou spotřebu odstraňováním pokřivení trhu v souladu s podmínkami v jednotlivých státech, mimo jiné prostřednictvím daňové restrukturalizace a rušením těchto škodlivých dotací tam, kde existují, aby byl zřejmý jejich dopad na životní prostředí. Je potřeba přitom brát plně v úvahu specifické potřeby a podmínky rozvojových zemí a minimalizovat možné negativní dopady na jejich rozvoj způsobem, který bude chránit chudé a dotčené komunity.
Tento cíl nemá žádné místní záměry