Přeskočit na hlavní obsah
Jít zpět

13 Klimatická opatření

Rok 2019 byl druhým nejteplejším rokem v historii a koncem nejteplejšího desetiletí (2010- 2019), jaké kdy bylo zaznamenáno.  

Hladiny oxidu uhličitého (CO2) a dalších skleníkových plynů v atmosféře v roce 2019 vzrostly na nové rekordy. 

Změna klimatu ovlivňuje všechny země na všech kontinentech. Narušuje národní hospodářství a ovlivňuje životy lidí. Mění se charakter počasí, stoupá hladina moří a povětrnostní jevy jsou stále extrémnější.

Ačkoli se předpokládá, že emise skleníkových plynů v roce 2020 klesnou asi o 6 % v důsledku zákazu cestování a zpomalení ekonomiky v důsledku pandemie COVID-19, toto zlepšení je pouze dočasné. Změna klimatu není v pauze. Jakmile se světová ekonomika začne zotavovat z pandemie, očekává se, že emise se vrátí na vyšší úroveň.

Záchrana životů a zdrojů obživy vyžaduje naléhavá opatření k řešení jak pandemie, tak klimatické nouze.

Pařížská dohoda přijatá v roce 2015 si klade za cíl posílit globální reakci na hrozbu změny klimatu tím, že udrží nárůst globální teploty v tomto století výrazně pod 2 stupni Celsia nad předindustriální úrovní. Cílem dohody je také posílit schopnost zemí vypořádat se s dopady změny klimatu, a to prostřednictvím vhodných finančních toků, nového technologického rámce a posíleného rámce pro budování kapacit.

Nejaktivnější návrhy

V současné době nejsou k dispozici žádné návrhy

Nejaktivnější debaty

Právě teď neprobíhají žádné debaty

Otevřené procesy

V současné době nejsou k dispozici žádné otevřené procesy
13.1
Ve všech zemích zvýšit odolnost a schopnost adaptace na nebezpečí související s klimatem a přírodními pohromami.
13.2
Začlenit opatření v oblasti změny klimatu do národních politik, strategií a plánování.
13.3
Zlepšit vzdělávání a zvyšování povědomí o klimatické změně, rozšířit lidské i institucionální kapacity pro zmírňování změny klimatu, adaptaci na ni, snižování jejích dopadů a včasné varování.
13.A
Uvést do praxe závazek přijatý vyspělými zeměmi v Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu a do roku 2020 společně dát k dispozici ze všech zdrojů 100 miliard ročně na řešení potřeb rozvojových zemí v souvislosti se smysluplnými opatřeními na zmírňování a transparentností při jejich zavádění a plně zprovoznit Zelený klimatický fond v co nejkratší době.
13.B
Podporovat mechanismy pro zvyšování kapacit pro efektivní plánování a řízení v oblasti změny klimatu v nejméně rozvinutých zemích, se zaměřením na ženy, mládež, místní a přehlížené komunity * S vědomím, že Rámcová úmluva OSN o změně klimatu je primárním mezinárodním, mezivládním fórem pro vyjednávání globální reakce na změnu klimatu.
Tento cíl nemá žádné místní záměry