13 Klimatická opatření
Rok 2019 byl druhým nejteplejším rokem v historii a koncem nejteplejšího desetiletí (2010- 2019), jaké kdy bylo zaznamenáno.
Hladiny oxidu uhličitého (CO2) a dalších skleníkových plynů v atmosféře v roce 2019 vzrostly na nové rekordy.
Změna klimatu ovlivňuje všechny země na všech kontinentech. Narušuje národní hospodářství a ovlivňuje životy lidí. Mění se charakter počasí, stoupá hladina moří a povětrnostní jevy jsou stále extrémnější.
Ačkoli se předpokládá, že emise skleníkových plynů v roce 2020 klesnou asi o 6 % v důsledku zákazu cestování a zpomalení ekonomiky v důsledku pandemie COVID-19, toto zlepšení je pouze dočasné. Změna klimatu není v pauze. Jakmile se světová ekonomika začne zotavovat z pandemie, očekává se, že emise se vrátí na vyšší úroveň.
Záchrana životů a zdrojů obživy vyžaduje naléhavá opatření k řešení jak pandemie, tak klimatické nouze.
Pařížská dohoda přijatá v roce 2015 si klade za cíl posílit globální reakci na hrozbu změny klimatu tím, že udrží nárůst globální teploty v tomto století výrazně pod 2 stupni Celsia nad předindustriální úrovní. Cílem dohody je také posílit schopnost zemí vypořádat se s dopady změny klimatu, a to prostřednictvím vhodných finančních toků, nového technologického rámce a posíleného rámce pro budování kapacit.