Přeskočit na hlavní obsah
Jít zpět

14 Život ve vodě

Oceán je hnacím motorem globálních systémů, které zajišťují obyvatelnost Země pro lidstvo. Naše dešťová voda, pitná voda, počasí, klima, pobřeží, většina našich potravin, a dokonce i kyslík ve vzduchu, který dýcháme, to vše je v konečném důsledku zajišťováno a regulováno mořem. 

Šetrné hospodaření s tímto zásadním globálním zdrojem je klíčovým prvkem udržitelné budoucnosti. V současné době však dochází k neustálému zhoršování stavu pobřežních vod v důsledku znečištění a okyselování oceánů má nepříznivý vliv na fungování ekosystémů a biologickou rozmanitost. To má negativní dopad i na drobný rybolov. 

Záchrana našeho oceánu musí zůstat prioritou. Biologická rozmanitost moří je pro zdraví lidí a naší planety zásadní. Je třeba účinně spravovat chráněné mořské oblasti a zajistit jim dostatek zdrojů a zavést předpisy, které omezí nadměrný rybolov, znečištění moří a okyselování oceánů.

Nejaktivnější návrhy

V současné době nejsou k dispozici žádné návrhy

Nejaktivnější debaty

Právě teď neprobíhají žádné debaty

Otevřené procesy

V současné době nejsou k dispozici žádné otevřené procesy
14.1
Do roku 2025 předcházet a výrazně snižovat znečištění moří, zejména znečištění, které je způsobováno činností na pevnině, včetně odpadků a znečištění z živin.
14.2
Do roku 2020 udržitelně spravovat a chránit mořské a pobřežní ekosystémy, aby se zabránilo výrazným negativním dopadům, mimo jiné posilováním jejich odolnosti a opatřeními na jejich obnovu s cílem zajistit zdravé a produktivní oceány.
14.3
Minimalizovat a řešit dopady okyselování oceánů, mimo jiné prohlubováním vědecké spolupráce na všech úrovních.
14.4
Do roku 2020 dosáhnout účinné regulace rybolovu a skoncovat s nadměrným rybolovem, nezákonným, nehlášeným a neregulovaným rybolovem a nešetrnými metodami rybolovu, zavést vědecky podložené plány hospodaření s cílem obnovit populace ryb v co nejkratším možném čase přinejmenším na úroveň, která dokáže produkovat maximální udržitelný výnos podle biologických vlastností jednotlivých druhů.
14.5
Do roku 2020 zakonzervovat alespoň 10 procent pobřežních a mořských oblastí v souladu s vnitrostátním i mezinárodním právem a na základě nejlepších dostupných vědeckých informací.
14.6
Do roku 2020 zakázat některé formy dotací na rybolov, které přispívají k nadměrnému rybolovu, odstranit dotace, které přispívají k nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu a upustit od zavádění obdobných nových dotací s vědomím, že odpovídající a efektivní zvláštní a diferencovaný přístup k rozvojovým a nejméně rozvinutým zemím by se měl stát nedílnou součástí vyjednávání Světové obchodní organizace o dotacích na rybolov* * S ohledem na probíhající vyjednávání Světové obchodní organizace, Rozvojovou agendu a Dauhá a Hongkongským ministerským mandátem.
14.7
Do roku 2030 zvýšit ekonomický přínos z udržitelného využívání mořských zdrojů, mimo jiné prostřednictvím řízeného rybolovu, akvakultury a cestovního ruchu pro malé ostrovní rozvojové a nejméně rozvinuté státy.
14.A
Rozšířit vědecké poznání, rozvíjet výzkumné kapacity a transfer námořních technologií s ohledem na kritéria a pokyny Mezivládní oceánografické komise o transferu námořních technologií a s cílem zlepšit zdraví oceánů a zvýšit přínos biologické rozmanitosti moří na rozvoj rozvojových zemí, zejména malých ostrovních rozvojových a nejméně rozvinutých států.
14.B
Zajistit malým rybářům přístup k mořským zdrojům a trhům.
14.C
Posílit ochranu a udržitelné využívání oceánů a jejich zdrojů prostřednictvím mezinárodního práva, jak je zapsáno v Úmluvě o mořském právu, která stanovuje právní rámec pro zachování a udržitelné využívání oceánů a jejich zdrojů, s odvoláním na článek 158 dokumentu Budoucnost, jakou chceme.
Tento cíl nemá žádné místní záměry