15 Život na souši
Příroda má zásadní význam pro naše přežití: dodává nám kyslík, reguluje počasí, opyluje plodiny, produkuje potraviny, krmiva a vlákna. Je však vystavena stále většímu stresu. Člověk svou činností změnil téměř 75 % zemského povrchu a stlačuje divoká zvířata a přírodu do stále menšího koutu planety.
Podle zprávy o globálním hodnocení biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb z roku 2019 hrozí vyhynutí 1 milionu živočišných a rostlinných druhů - mnoha z nich během několika desetiletí. Zpráva vyzývá k transformačním změnám, které by obnovily a ochránily přírodu. Zjistila, že stav ekosystémů, na nichž jsme my i všechny ostatní druhy závislí, se zhoršuje rychleji než kdykoli předtím, což ovlivňuje samotné základy našich ekonomik, živobytí, potravinové bezpečnosti, zdraví a kvality života na celém světě.
Odlesňování a rozšiřování pouští - způsobené lidskou činností a změnou klimatu - představují hlavní výzvu pro udržitelný rozvoj a ovlivňují životy a živobytí milionů lidí. Lesy jsou životně důležité pro udržení života na Zemi a hrají významnou roli v boji proti změně klimatu. A investice do obnovy půdy mají zásadní význam pro zlepšení životních podmínek, snížení zranitelnosti a omezení rizik pro ekonomiku.
Zdraví naší planety hraje důležitou roli také při výskytu zoonóz, tj. nemocí přenosných mezi zvířaty a lidmi. Vzhledem k tomu, že stále zasahujeme do křehkých ekosystémů, dostáváme lidi do stále většího kontaktu s volně žijícími zvířaty, což umožňuje, aby se patogeny ve volně žijících zvířatech přenesly na hospodářská zvířata a lidi, a tím se zvyšuje riziko vzniku a rozšíření onemocnění.