2 Konec hladu
Po desetiletích neustálého poklesu začal v roce 2015 počet lidí, kteří trpí hladem - měřeno výskytem podvýživy -, opět pomalu stoupat. Aktuální odhady ukazují, že téměř 690 milionů lidí trpí hladem, což představuje 8,9 % světové populace - za jeden rok se počet lidí zvýšil o 10 milionů a za pět let o téměř 60 milionů.
Svět není na dobré cestě k dosažení nulového hladu do roku 2030. Pokud budou současné trendy pokračovat, počet lidí postižených hladem by do roku 2030 překročil 840 milionů.
Podle Světového potravinového programu 135 milionů lidí trpí akutním hladem, a to především v důsledku konfliktů způsobených člověkem, klimatických změn a hospodářského poklesu. Pandemie COVID-19 by nyní mohla toto číslo zdvojnásobit, takže do konce roku 2020 bude akutním hladem ohroženo dalších 130 milionů lidí.
Vzhledem k tomu, že více než čtvrt miliardy lidí se může ocitnout na pokraji hladomoru, je třeba urychleně přijmout opatření k zajištění potravinové a humanitární pomoci v nejohroženějších regionech.
Současně, pokud chceme nasytit více než 690 milionů lidí, kteří dnes trpí hladem - a dalších 2 miliard lidí na světě do roku 2050 -, je zapotřebí zásadní změna globálního potravinového a zemědělského systému. Zvýšení zemědělské produktivity a udržitelná produkce potravin jsou zásadní pro zmírnění nebezpečí hladu.