Přeskočit na hlavní obsah
Jít zpět

3 Zdraví a kvalitní život

Zajistit zdravý život a podporovat dobré životní podmínky v každém věku je pro udržitelný rozvoj zásadní. V současné době čelí svět globální zdravotní krizi, která nemá obdoby - COVID-19 šíří lidské utrpení, destabilizuje globální ekonomiku a podkopává životy miliard lidí na celém světě. 

Před pandemií bylo dosaženo významného pokroku v zlepšování zdraví milionů lidí. Bylo dosaženo významných pokroků v prodlužování průměrné délky života a snižování některých běžných smrtelných onemocnění spojených s dětskou a mateřskou úmrtností. K úplnému vymýcení celé řady nemocí a řešení mnoha různých přetrvávajících i nově vznikajících zdravotních problémů je však zapotřebí dalšího úsilí. Zaměřením se na zajištění efektivnějšího financování zdravotnických systémů, zlepšení hygieny a sanitace a zlepšení přístupu k lékařům lze dosáhnout významného pokroku, který pomůže zachránit životy milionů lidí.

Náhlé zdravotní situace, jako je COVID-19, představují celosvětové riziko a ukázaly, že je nezbytně nutné být připraven. Rozvojový program OSN upozornil na obrovské rozdíly ve schopnosti zemí vyrovnat se s krizí COVID-19 a zotavit se z ní. Tato pandemie představuje přelomový okamžik pro připravenost na mimořádné zdravotní události a pro investice do kritických veřejných služeb 21. století. 

Nejaktivnější návrhy

V současné době nejsou k dispozici žádné návrhy

Nejaktivnější debaty

Právě teď neprobíhají žádné debaty

Otevřené procesy

V současné době nejsou k dispozici žádné otevřené procesy
3.1
Do roku 2030 celosvětově snížit míru mateřské úmrtnosti na méně než 70 na 100 tisíc porodů.
3.2
Do roku 2030 zabránit úmrtím novorozenců a dětí mladších pěti let, jimž je možné předejít. Všechny země budou usilovat o snížení novorozenecké úmrtnosti na úroveň maximálně 12 úmrtí na 1000 živě narozených dětí a snížení úmrtnosti dětí mladších pěti let na úroveň 25 a méně na 1000 živě narozených dětí.
3.3
Do roku 2030 ukončit epidemii AIDS, tuberkulózy, malárie a zanedbávaných tropických nemocí a bojovat proti hepatitidě, vodou přenášeným nemocem a ostatním přenosným nemocem.
3.4
Do roku 2030 snížit pomocí prevence a léčby o třetinu předčasnou úmrtnost na nepřenosné choroby; podporovat duševní zdraví a duševní pohodu.
3.5
Posílit prevenci a léčbu užívání návykových látek, včetně užívání narkotik a škodlivého užívání alkoholu.
3.6
Do roku 2020 celosvětově snížit na polovinu počet úmrtí a zranění při dopravních nehodách.
3.7
Do roku 2030 zajistit všeobecný přístup ke službám v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví, včetně plánování rodiny, informací a vzdělávání, a začlenit reprodukční zdraví do národních strategií a programů.
3.8
Docílit všeobecného zabezpečení zdraví, včetně ochrany finančních rizik, přístupu ke kvalitní základní zdravotní péči a přístupu k bezpečným, účinným, kvalitním a cenově dostupným základním léčivům a očkovacím látkám pro všechny.
3.9
Do roku 2030 výrazně snížit počet úmrtí a onemocnění způsobených nebezpečnými chemickými látkami a znečištěním a kontaminací ovzduší, vody a půdy.
3.A
Posílit provádění Rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku ve všech zemích, je-li to vhodné.
3.B
Podporovat výzkum a vývoj vakcín a léků na přenosné i nepřesné choroby, které primárně postihují především rozvojové země, poskytnout přístup k cenově dostupným základním lékům a vakcínám v souladu s Deklarací z Dauhá o Dohodě TRIPS a veřejném zdraví, která potvrzuje právo rozvojových zemí plně využít ujednání v Dohodě o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví, pokud jde o flexibilitu v ochraně veřejného zdraví a zejména v přístupu k lékům pro všechny.
3.C
Podstatně zvýšit financování zdravotnictví a nábor, rozvoj, školení a retence pracovníků ve zdravotnictví v rozvojových zemích, zejména v těch nejméně rozvinutých a v malých ostrovních rozvojových státech.
3.D
Zvýšit kapacitu všech zemí, zejména rozvojových, pro včasné varování, snižování rizik a řízení národních a globálních zdravotních rizik.
Tento cíl nemá žádné místní záměry