Přeskočit na hlavní obsah
Jít zpět

5 Rovnost mužů a žen

Rovnost žen a mužů je nejen základním lidským právem, ale také nezbytným základem mírového, prosperujícího a udržitelného světa. 

V posledních desetiletích došlo k pokroku: Přes tyto úspěchy chodí více dívek do školy, méně dívek je nuceno uzavírat předčasné sňatky, více žen zasedá v parlamentu a ve vedoucích funkcích a zákony jsou reformovány tak, aby podporovaly rovnost žen a mužů. 

Přes tyto úspěchy je mnoho výzev: diskriminační zákony a společenské normy jsou stále rozšířené, ženy jsou stále nedostatečně zastoupeny na všech úrovních politického vedení a 1 z 5 žen a dívek ve věku 15 až 49 let uvádí, že během 12 měsíců zažila fyzické nebo sexuální násilí ze strany intimního partnera.

Důsledky pandemie COVID-19 by mohly zvrátit omezený pokrok, kterého bylo dosaženo v oblasti rovnosti žen a mužů a práv žen.  Epidemie koronaviru zhoršuje stávající nerovnosti pro ženy a dívky ve všech oblastech - od zdravotnictví a ekonomiky až po bezpečnost a sociální ochranu. 

Ženy hrají v reakci na virus nepřiměřenou roli, a to i jako zdravotníci v první linii a pečovatelé v domácnosti. Neplacená pečovatelská práce žen výrazně vzrostla v důsledku uzavření škol a zvýšených potřeb starších lidí. Ženy jsou také více zasaženy ekonomickými dopady COVID-19, protože neúměrně často pracují na nejistých pracovních trzích. Téměř 60 % žen pracuje v neformální ekonomice, což je vystavuje většímu riziku pádu do chudoby. 

Pandemie vedla také k prudkému nárůstu násilí na ženách a dívkách. V důsledku výlukových opatření je mnoho žen uvězněno doma se svými násilníky a snaží se získat přístup ke službám, které trpí škrty a omezeními. Nové údaje ukazují, že od vypuknutí pandemie se násilí na ženách a dívkách - a zejména domácí násilí - zintenzivnilo.

Nejaktivnější návrhy

V současné době nejsou k dispozici žádné návrhy

Nejaktivnější debaty

Právě teď neprobíhají žádné debaty

Otevřené procesy

V současné době nejsou k dispozici žádné otevřené procesy
5.1
Celosvětově skoncovat se všemi formami diskriminace žen a dívek.
5.2
Eliminovat všechny formy násilí vůči ženám a dívkám ve veřejné i soukromé sféře, včetně obchodu s lidmi a sexuálního či jiného vykořisťování.
5.3
Odstranit všechny škodlivé praktiky jako jsou dětské, předčasné a nucené sňatky či ženská obřízka.
5.4
Uznávat a oceňovat neplacenou péči a domácí práce pomocí zajištění veřejných služeb, infrastruktury a politik sociální ochrany a prosazování sdílené odpovědnosti v rámci domácnosti a rodiny podle zvyklostí dané země.
5.5
Zajistit ženám rovné příležitosti a plnou a efektivní účast na rozhodování na všech úrovních v politickém, ekonomickém i veřejném životě.
5.6
Zajistit všeobecnou dostupnost služeb sexuálního a reprodukčního zdraví a reprodukčního práva, jak bylo dohodnuto v souladu s Akčním programem Mezinárodní konference o populaci a rozvoji a Pekingskou akční platformou a závěrečnými dokumenty návazných konferencí.
5.A
Provést reformy, které ženám zajistí rovná práva k ekonomickým zdrojům, možnost vlastnictví a hospodaření s pozemky i dalších forem vlastnictví, přístup k finančním službám, dědictví a přírodním zdrojům v souladu s národní legislativou.
5.B
Rozšířit možnosti využívání moderních technologií, zejména informačních a komunikačních, pro posilování postavení žen.
5.C
Přijmout a posílit vhodné politiky a vymahatelné právní předpisy pro prosazování rovnosti žen a mužů a posilování postavení žen a dívek ve všech sférách.
Tento cíl nemá žádné místní záměry