5 Rovnost mužů a žen
Rovnost žen a mužů je nejen základním lidským právem, ale také nezbytným základem mírového, prosperujícího a udržitelného světa.
V posledních desetiletích došlo k pokroku: Přes tyto úspěchy chodí více dívek do školy, méně dívek je nuceno uzavírat předčasné sňatky, více žen zasedá v parlamentu a ve vedoucích funkcích a zákony jsou reformovány tak, aby podporovaly rovnost žen a mužů.
Přes tyto úspěchy je mnoho výzev: diskriminační zákony a společenské normy jsou stále rozšířené, ženy jsou stále nedostatečně zastoupeny na všech úrovních politického vedení a 1 z 5 žen a dívek ve věku 15 až 49 let uvádí, že během 12 měsíců zažila fyzické nebo sexuální násilí ze strany intimního partnera.
Důsledky pandemie COVID-19 by mohly zvrátit omezený pokrok, kterého bylo dosaženo v oblasti rovnosti žen a mužů a práv žen. Epidemie koronaviru zhoršuje stávající nerovnosti pro ženy a dívky ve všech oblastech - od zdravotnictví a ekonomiky až po bezpečnost a sociální ochranu.
Ženy hrají v reakci na virus nepřiměřenou roli, a to i jako zdravotníci v první linii a pečovatelé v domácnosti. Neplacená pečovatelská práce žen výrazně vzrostla v důsledku uzavření škol a zvýšených potřeb starších lidí. Ženy jsou také více zasaženy ekonomickými dopady COVID-19, protože neúměrně často pracují na nejistých pracovních trzích. Téměř 60 % žen pracuje v neformální ekonomice, což je vystavuje většímu riziku pádu do chudoby.
Pandemie vedla také k prudkému nárůstu násilí na ženách a dívkách. V důsledku výlukových opatření je mnoho žen uvězněno doma se svými násilníky a snaží se získat přístup ke službám, které trpí škrty a omezeními. Nové údaje ukazují, že od vypuknutí pandemie se násilí na ženách a dívkách - a zejména domácí násilí - zintenzivnilo.